Скарби з родинної скрині

10 Червня 2016 - 12:25

Кожна людина на землі мріє мати оберіг, який захистить від зла та біди, який допоможе виконати найзаповітніше бажання та дасть сили побороти усі негаразди сьогодення. Для українців таким оберегом є лялька – мотанка. Вона своєрідна, оригінальна за способом виготовлення, складно – проста за декоративною палітрою і така тепла… У кожній родині лялька – мотанка  була символом мудрості, берегинею роду та зв’язком між поколіннями. ЇЇ передавала мати дочці, коли віддавала до іншого роду, а дочка, у свою чергу, своїй дитині. Це ніби ниточка, яка зв’язувала увесь рід. Мотанка ні в якому разі не шиється, не проколюється голками чи шпильками, а виконується виключно шляхом намотування, не має обличчя і несе в собі тепло людських рук, любов і турботу, з якою створена. Виготовляючи цей сакральний предмет, жінки вкладали у неї свою енергію, певні думки і побажання.

     

Нещодавно в центральній міській бібліотеці   для учнів  пришкільних таборів СЗОШ №3, ОШ №5 ,

ОШ № 7  відбувся майстер-клас «Виготовлення ляльки-мотанки-куватки». Провела її 

Олена Олександрівна Топалова, талановита   майстриня по виготовленню ляльок-мотанок.

 Спочатку вона зробила дуже цікавий екскурс в історію вузликової ляльки, розповіла про її значення в житті людини. Діти були здивовані, що перша лялька-мотанка була виготовлена більше ніж 5 тисяч років тому.    О.О.Топалова  розповіла, чому у мотанки хрестоподобна фігура та про значення кольорів в одязі вузликової ляльки. Дітям цікаво було довідатися та побачити різні види ляльок-мотанок: зерновушку, ляльки-нерозлучники.

  Всім  учасникам майстер-класу  було запропоновано зробити власноруч ляльку-мотанку.
Діти   зосереджено робили  тільце ляльки, обмотували тканинку червоними ниточками, адже такі нитки – це колір сонця, який несе в собі радість, тепло, здоров`я, оберіг від зурочення і біди. Всім присутнім дуже сподобався процес виготовлення мотанки.  В результаті кропіткої та сумлінної роботи, кожен з дітей тримав у руках свою особливу яскраву ляльку – мотанку, яка випромінювала любов, енергетику добра й тепла. 

       До уваги  користувачів  центральної  бібліотеки презентовано творчі  роботи   О.О.Топаловой  на  персональній   виставці    «Лялька-мотанка-берегиня  роду ».   Олена Олександрівна з теплотою та любов’ю  знайомить з кожною  лялькой «Зерновушка», «Подорожниця» «Желанниця» . Демонструються на виставці і цілі  експозиції  «Ярмарок», «Коза», «В’яжи ,баба лохматушки…» та багато іншіх. Роботи  майстрині вражають своєю неповторністю. В  колекціі є як сувенірні ляльки, так і ігрові. Вдало використані натуральні  матеріали змушують придивлятися до кожної дрібниці . Хоча її робіт і не багато, але на них можно дивитися довго. Чомусь погляд не відривається і шукає нове і нове в ляльці.

Пізнаючи життя та побут минувшини, ми  починаємо розуміти   колорит та багатство свого народу, цінувати  своє рідне та відноситися з повагою до всього українського.