Історія центральної бібліотеки

          Публічна бібліотека в місті Дзержинськ відкрилася за спогадами очевидців імовірно в 1936-1938 роках. Архівні документи, що підтверджують відкриття бібліотеки в даний період, пропали під час Великої Вітчизняної війни. Не знайдені також документи на відновлення бібліотеки в післявоєнний період, хоча за твердженням тих же очевидців бібліотека розпочала свою роботу відразу ж після звільнення міста від фашистських окупантів в 1943 році. Уцілілі книги для бібліотеки приносили жителі. Перші згадки про бібліотеку ставляться до 50-м рокам, коли бібліотека розташовувала фондом 10-15 тисяч одиниць зберігання, мала статус районної і розташовувалася в 3-х кімнатах в бараці по вул. Леніна. Стелажів не вистачало, книги лежали упакованими, що створювало певні труднощі в обслуговуванні читачів. Але все одно відвідуваність бібліотеки була дуже високою, тому що вона була єдиною загальнодоступною в місті. В післявоєнні роки діяльність бібліотек була підпорядкована якнайшвидшому відродженню народного господарства, основними користувачами бібліотеки були робітники, фахівці народного господарства, студенти. Працювало в той час в бібліотеці 5 чоловік. Вони проводили масові заходи не тільки в бібліотеці, а й на підприємствах. Після заходів влаштовувалися танці. 

         На початку 60-х років бібліотека переїхала в просторе для того часу приміщення площею 200 кв.м по вул. Маяковського, 34. В цей час популярними стають музичні години, для участі в яких запрошуються викладачі та учні музичної школи, зустрічі з письменниками. Серед письменників, які відвідали бібліотеку, були відомі прозаїки В.Пеунов і В.Чепіжний.

Потреба у відкритті нових бібліотек в місті росла разом з ростом населення. У 1971 році в новому мікрорайоні районна бібліотека відкриває свою філію, для якого місто надало приміщення в 3-х кімнатній квартирі по вул. Терешкової, 5 (після централізації – бібліотека-філія №7).

      У 1975 році масові бібліотеки міста та прилеглих селищ об’єднуються в централізовані системи для дорослих і для дітей. Районна бібліотека набуває статусу центральної бібліотеки для дорослих і стає методичним центром для всіх бібліотек міста. Її завідуючої (після централізації директор централізованої бібліотечної системи) до 1980 року була Гідрович Галина Андріївна. В бібліотеці організовані відділи обслуговування, комплектування та обробки літератури, організаційно-методичний, організації та використання єдиного фонду. В систему увійшли 7 бібліотек, але вже в 1976 році їх стає 8, а в 1978 році – 9. Загальний фонд бібліотек на момент централізації становить 112549 прим. Книги в основному російською мовою – 91540 екз.

    У 1984 році центральна бібліотека переїжджає в просторе приміщення, побудоване спеціально під бібліотеку, по вулиці 50 років Жовтня, 34. Має у своєму розпорядженні вона фондом в 73 336 екз. і розміщується на 2-х поверхах. Працює в ній вже 16 осіб. З них 7 осіб у відділі обслуговування. Для читачів відкриті нові відділи – юнацький абонемент, зал мистецтв. Відмітна риса бібліотеки – добре відпрацьований довідковий апарат на єдиний фонд ЦБС (систематичний, краєзнавчий та алфавітний каталоги, картотека газетних і журнальних статей, картотеки звукозаписів, нот, образотворчих матеріалів, кіно і фотодокументів).

       Але вже в 2001 році бібліотека в силу обставин, що склалися ущільнюється і розташовується на одному 2-му поверсі. Зал мистецтв об’єднаний з читальним залом. У 2003 році центральна бібліотека купує перший комп’ютер, призначений для читачів, підключається до мережі Інтернет.

         У 2011 році відбувається оптимізація бібліотечної мережі міста: об’єднання бібліотечних систем для дітей і дорослих. Центральна бібліотека для дорослих стає центральною в новій бібліотечній системі.

        Центральна бібліотека обслуговує населення всього міста. Її читачами щорічно стають приблизно 5000 осіб, які відвідують бібліотеку більше 35000 разів. Їм видається на абонементі і в читальному залі в середньому 100 000 документів, як в друкованому вигляді, так і в електронному варіанті.

В бібліотеці затишно, для постійних користувачів створена ділова, невимушена обстановка. Сюди у вільний час приходять читачі різного віку поспілкуватися, зустрітися з цікавими співрозмовниками, вибрати книгу, обмінятися думками про прочитане. Протягом 15 років для молоді працював лекторій “За здоровий спосіб життя”, який у 2003 році перетворився на клуб за інтересами «Гіппократ» (у 2011 році клуб самоліквідувався). У 2012 році для любителів ручної праці відкрився клуб «Нескучайка».

     За всю історію існування бібліотеки в ній змінилося багато поколінь бібліотекарів. Одні приходили і йшли, інші прослужили більше 25 років. Серед ветеранів, які присвятили бібліотечній роботі все своє життя, Валентина Іванівна Цівковская (директор ЦБС 1985-2011), бібліотекарі відділу комплектування та обробки літератури Савченко Олена Кирилівна і Бутильская Лідія Володимирівна, завідуюча організаційно-методичним і бібліографічним відділом Семіченкова Наталія Миколаївна, бібліотекар Третьяк Ірина Степанівна . З 2011 року центральну бібліотеку і ЦБС очолила молодий і перспективний керівник Щербакова Тетяна Геннадіївна.

     У працівників ЦБ багато планів, творчих ідей. Але головне завдання колективу колишня: допомагати своїм читачам долучатися до духовних цінностей через саме велике надбання людства – Книгу.